İşte önerilerimiz:

İlk dikkat etmeniz konu GİZLİLİK! Buluşunuzu üçüncü taraflara, herhangi bir gizlilik sözleşmesi yapmaksızın açıklamanız durumunda sonradan birçok ülkede korumanız mümkün olmayacaktır.

İkinci konu ise buluşunuz ile ilgili ne şekilde bir korumanın size en uygun olduğunu tespit etmektir. Buluşunuz patentlenebilir bir buluş ise ve ileride gizli tutmak mümkün değilse en doğrusu bir PATENT başvurusu yapmanızdır.

Patent başvurusu için bir patent TARİFNAME’sine ihtiyacınız var. Patent tarifnamesi, patentleme sürecinde değiştiremeyeceğiniz hayati bölümlerle doludur. Bu yüzden iyi yazılmış bir patent tarifnamesi, buluşunuza yapılmış en iyi yatırım olacaktır. Patent tarifnamesinin kalitesi, içeriğinin zenginliği, tutarlı anlatımı ve son derece tecrübeli bir patent vekili tarafından kaleme alınmış “akıllıca tasarlanmış” istemleri ile belirlenir.

Kötü bir patent tarifnamesini istemlerinin bir formül şeklinde değil, bir parça listesi şeklindeki tasarımından kolayca ayırt edebilirsiniz. Metne gösterilen özen, sadece sizin düşündüğünüz buluşu değil, rakiplerinizin düşünebileceği alternatifleri de kapsamasıyla anlaşılır. İSTEMLER kısmının kendine özgü bir dili olmakla birlikte, tarifnamenin tamamının anlaşılır ve açık olması gerekmektedir.

Kötü bir patent tarifnamesinin bir diğer özelliği, resimlerinde çok az sayıda referans olmasıdır. Bu durum, metnin kapsamlı olmadığı anlamına gelir. Patent sürecinde ise tarifnameye esaslı bir ilave yapılamaz.

Patent başvurusu için ilk merci olarak Türk Patent Enstitüsü’nü önermekteyiz. Ulusal ofisimize yapacağını ilk başvurunun ücreti çok düşüktür. Ayrıca bu başvuru sayesinde size 12 ay boyunca zaman kazandıracak bir RÜÇHAN BELGESİ sahibi olacaksınız. Bu belge, patentinizi diğer ülkelerde başvururken çok önemlidir.

Patent başvurunuz, resmi PATENT ARAŞTIRMA ve İNCELEME işlemlerinden geçecektir. Bu işlemlerde, size yol gösteren tecrübeli bir vekil, karşınıza çıkacak benzer patentlerin üstesinden gelme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Daha fazla bilgi için lütfen çekinmeden bizimle iletişim kurun.